Rozwój medycyny oraz technologi pozwala konstruować nowoczesne aparaty dentystyczne i korygować zgryz w mało uciążliwy sposób. Jednak zanim taki aparat zostanie nałożony ortodonta, musi przygotować nas do całego zabiegu.

W ramach przygotowań do założenia aparatu ortodontycznego:

  • Lekarz stomatolog przeprowadza wywiad.
  • Dentysta pobiera wyciski zębów.
  • Stomatolog wykonuje niezbędne RTG zębów (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne), czasem może wykonać badanie tomografem.
  • Ortodonta modeluje oraz przygotowuje plan leczenia ortodontycznego.

Gdy plan ortodontyczny jest gotowy, można przystąpić do prac. Przed założeniem aparatu zęby należy dokładnie oczyścić i zlikwidować ubytki w gabinecie dentystycznym. Dzieje się tak dlatego, że aparat będzie zasłaniał część zębów, przez co dostęp do nich będzie utrudniony.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ruchomy wykorzystuje się dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Momentem przełomowym dla tego typu aparatów jest wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Aparat ruchomy zakładany jest na noc oraz na parę godzin w ciągu dnia. Im częściej i dłużej jest używany, tym efekty są szybsze i trwalsze. Aparat ruchomy jest znakomitym rozwiązaniem do korygowania wychylenia zębów. Niestety nie można tą metodą leczyć innych wad zgryzu.

Aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży. Można założyć je na stałe uzębienie. Pierścienie i zamki aparatu przykleja się na zęby specjalnym klejem do szkliwa. Na nie zakładany jest sprężysty drut, który bardzo precyzyjnie wywiera siłę na zęby i szczękę. Takim sposobem zęby można obracać i przesuwać zęby w dowolnym kierunku. Ograniczenia przesuwania zębów wynikają z umieszczenia wyrostków zębodołowych oraz budowy szczęki. Aparat zakłada się na około 2 lata i jest to zależne od wielkości wady do skorygowania. Przez ten czas pacjent odbywa regularne wizyty celem wymiany łuków oraz sprawdzenia stanu zdrowia w jamie ustnej.