Dla osób, którym leczenie ortodontyczne kojarzy się wyłącznie z nieestetycznym oraz rzucającym się w oczy metalowym aparatem, idealnym rozwiązaniem jest aparat ortodontyczny typu aligner.   

Jest to przezroczysta nakładka na zęby, dzięki której pacjent nie musi martwić się wyglądem swoich zębów podczas leczenia. Nakładki są wykonane z elastycznego i trwałego materiału, który pozwala na utrzymanie sił działających na zęby na odpowiednim poziomie przez cały czas użytkowania nakładek. 

Nakładki są również idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na nikiel. Ten rodzaj aparatu pozwala na dyskretną i skuteczną poprawę wad zgryzu jeśli jest dobrze zaprojektowany przez lekarza i dostosowany do indywidualnego problemu.

Nakładki korygują ustawienie zębów poprzez systematyczny, kontrolowany nacisk w określonym przez lekarza czasie. Sukcesywne przemieszczanie się zębów odbywa się wieloetapowo, każdy zestaw nakładek noszony jest przez 22 godziny na dobę i wymieniany cyklicznie co 7-14 dni. Plan leczenia dopasowuje się indywidualnie do stwierdzonej wady pacjenta.

 Lekarz ortodonta określa liczbę nakładek, ale też częstotliwość ich wymiany w trakcie całej terapii. Leczeniu aparatem nakładkowym poddawane są dzieci oraz dorośli, posiadający zarówno drobne, jak i zaawansowane nieprawidłowości w uzębieniu. W trakcie leczenia nakladkowego bywa konieczne zastosowanie dodatkowych elementów w postaci zaczepów, guziczków, wyciągów elastycznych czy innych elementów co dokładnie planuje lekarz w takcie diagnostyki.

Dbanie o higienę jamy ustnej nie stanowi żadnego problemu. Niewątpliwą zaletę aparatu nakładkowego stanowi to, że pacjent może samodzielnie wymieniać alignery, przez co na wizyty kontrolne przychodzi co 2 miesiące